top of page
Поиск
  • Фото автораMaria

Proiect didactic "Frunza"

Tema: Frunza

Scopul

Formarea deprinderilor la elevii din ciclul primar a citirii corecte, cursive, expresive. A educa dragostea pentru lectură. A dezvolta gândirea şi imaginaţia creatoare, vorbirea literară, atenţia elevilor. A educa dragostea şi respectul către natură.

Tipul

Lecţie combinată

Metode şi procedee

Conversaţia, povestirea, lucrul în colectiv, lucrul cu manualul, lucrul cu fişele.

Materiale

Fişe, manualul, joc, desene.

Desfăşurarea lecţiei

l.Organizarea clasei

(Se aude o muzică uşoară pe fonul căreia învăţătorul recită poezia Primăvara. Copiii ascultă cu atenţie şi memorizează denumirile păsărilor, care au răsunat în poezie.)

y\

In dumbrava de la tară

9

Unde fagu-nmugureşte,

Şede dalba primăvară Codrii o văd şi-ntineresc.

Sus în aer ciocârlia Varsă dulcele său glas,

Mierla spune bucuria,

Cucul cântă de popas.

Gangur, sturz, privighetoare Dragi copii ai codrilor,

Toţi sărbează-o sărbătoare,

Toţi şi-aduc tributul lor.

Cu-ale lor cereşti odoare Viorele se ivesc,

Roi de fluturi le-nconjoară Ca pe-un dar Dumnezeesc.

E frumos în codrul verde,

E frumos un câmp cu flori,

E frumos când ochiul vede Un trif de învingători.

Dar ca tine primăvară Nu-I nici vis mai drăgălaş,

Nici cunună, nici comoară,

Nici al zorilor locaş.

Pe drept cuvânt frumuseţea primăverii este nespus de frumoasă.

-Va plăcut poezia?

Dragi copii, nu vă pot spune cine este autorul acestei frumoase poezii în care se arată frumuseţea fără de margini a primăverii. Nu vă pot spune, din cauză că ea a venit astăzi la noi în clasă din trecutul îndepărtat al secolului trecut. Această poezie îmi aminteşte de scumpa mea bunicuţă care a învăţat această poezie, fiind în vârsta voastră. A trecut deacum mai mult de o sută de ani, dar frumuseţea acestor versuri şi azi ne alină auzul. -Deci, să vedem ce denumiri de păsări înfrumuseţează primăvara cu apariţia lor.

(Copiii denumesc denumirile de păsări pe care le-au memorizat la audierea poeziei.)

Lucrul în perechi

Elevii arată pe rând fiecare pasăre în ordinea ce le numeşte învăţătorul (De pe fişele desenate pentru fiecare pereche de elevi.)

-Care din aceste păsări nu-şi îngrijeşte puii, dar pune ouăle în cuiburi străine?

2. Verificarea temei de acasă

-Pentru acasă aţi avut de învăţat a citi expresiv poezia lui G.Coşbuc “Concertulprimăverii99 şi de compus câte o mică poezie despre sosirea primăverii.

Cinci elevi citesc în întregime poezia.

Conversaţie

5

-Cine sunt participanţii la concertul primăverii?

-Ce programă au alcătuit ei?

-Care crezi că este ocazia pentru care păsările au organizatacest concert?

-De ce toţi se bucură de sosirea primăverii?

(Elevii care au compus poezii despre sosirea primăverii le

recită.)

l-l elev.

Primăvara a venit Giocelul ne-a zâmbit Soarele ne-a încălzit Totu-n jur s-a-nveselit. al 2-a elev.

Iarba iarăşi înverzeşte Rândunica iar soseşte Ape repezi fug la vale Ne-ncălzim cu toţi la soa al 3-a elev.

Primăvara a venit Florile au înflorit Frunzele au înverzit Soarele iar ne-a zâmbit.

Jocul - Facem cunotinţăş cu primăvara La tablă avem 3 şoricei, razele căror sunt la voi pe bănci. Noi ne vom împărţi împărţi în 3 echipe , flecare echipă va îndeplini însărcinarea sa.

1 echipă va scrie pe rază un semn al sosirii primăverii.

A 2 echipă va scrie câte o denumire de floare ce înfloreşte în primăvară.

A 3 echipă va scrie câte o denumire de pasăre care se întoarce la noi din ţările calde.

9

Numărul razelor ne va arăta învingătorul( copiii din fiecare echipă lipesc la şoricelul cuvenit câte o rază cu însărcinarea lor).

- Cine este autorul textului?

- Care sunt personajele din text?

- Cum s-au ajutat una pe alta frunza şi păsărică?

5. Lucrul asupra textului.

a) Citirea textului pe părţi: (selectivă).

! Primul elev - va citi introducerea textului.

! Al doilea elev va citi aliniatul care ne povesteşte despre desfacerea frunzei.

! Al treilea elev va citi aliniatul unde vine primul oaspete (rândunica).

! Alt elev va citi cum frunza a făcut cunoştinţă cu prima picătură de ploaie.

! Alt elev va citi ce s-a întâmplat cu frunza după ploaie.

! Alt elev - citeşte sfârşitul textului.

Lucrul independent cu fişele.

Elevii restabilesc ordinea fragmentelor din text. Apoi citim textul în ordinea cuvenită.

Lucrul în caiete.

Scoatem în caiete substantivele, verbele, adjectivele din prima propoziţie din text.

Găsim cuvintele înrudite a cuvântului frunză.

Subliniaţi părţile principale şi secundare de propoziţie din ienunţul următor:

Frunza se desfăcu mare, verde, mai frumoasă ca toate.

6. Generalizare.

Ce va plăcut în acest text?

Ce învăţăm din text, ce exemplu ne-a dat frunza şi păsărică?

Este foarte importantă în viaţă stima, bunăînţelegerea şi ajutorul reciproc. Totul în această viaţă este strâns legat

una de alta şi nu trebuie să uităm că bine facem, bine găsim.

Natura este aceea fără ce omul nu poate exista, de aceea trebuie să ne învăţăm a trăi în armonie cu ea, să ne învăţăm a stima şi a ocroti totul ce vedem în jurul nostru.

7. Notarea elevilor.

8. Temă pentru acasă .

De citit şi de ştiut a povesti textul. Ne imaginăm că asistăm la convorbirea dintre frunză şi pasăre. Alcătuim un dialog pe această temă.



169 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page